16 lipca, 2024

Pompa ciepła – czym jest?

Pompy ciepła są świetną alternatywą dla systemów klimatyzacji, zwłaszcza gdy temperatury na zewnątrz są niskie i nie chcesz lub nie możesz uruchomić klimatyzacji. Mogą być również używane jako system grzewczy w zimie i są dość proste w obsłudze.

 

Zaczniesz od uruchomienia prądu elektrycznego przez metalową cewkę. To spowoduje, że cewka się nagrzeje. Para z czynnika chłodniczego przechodzi przez gorącą wężownicę, co powoduje jej ochłodzenie i ponowne przekształcenie w ciecz. W ten sposób ciepło jest przenoszone z jednego miejsca do drugiego przy użyciu pompy ciepła.

 

To, co czyni pompę ciepła tak atrakcyjną, to fakt, że może ona pobierać ciepło z jednego obszaru (na zewnątrz) i przekazywać je gdzie indziej (do domu). W zimie robią to odwrotnie, zabierając ciepło z wnętrza domu i przekazując je do zimnego powietrza na zewnątrz. Ze względu na tę zdolność do przenoszenia ciepła, są one często używane jako zapasowe systemy grzewcze, gdy inne metody nie są wystarczające.

Termostat na ścianie będzie zazwyczaj miał dodatkowe ustawienie z numerami poniżej 32 wymienione, które wskazują, jaka temperatura chcesz, aby pompa ciepła utrzymać wewnątrz domu. Pasjonatów zapraszamy na domzobrazka.pl.