26 maja, 2024

Czym są domy szkieletowe?

Dom szkieletowy to rodzaj budynku, w którym zastosowano konstrukcję nośną (ramę konstrukcyjną) zbudowaną ze ścian nośnych i słupów, w przeciwieństwie do konstrukcji ze ścian nośnych i słupów zbudowanych wokół przestrzeni wewnętrznej.

 

Przykład domu szkieletowego z prawdziwego zdarzenia

 

Uważa się, że domy szkieletowe używane obecnie w Stanach Zjednoczonych pochodzą od konstrukcji zbudowanych przez skandynawskich osadników na obszarze dzisiejszej Finlandii. Po przybyciu do Nowego Świata potomkowie tych osadników kontynuowali budowę domów w tym samym stylu, ale teraz z drewna zamiast kamienia.

 

Jednym z powodów wczesnej popularności tego stylu były jego niskie koszty – grupa osadników mogła zebrać się i współpracować przy budowie całego domu dla każdej rodziny na raz, zamiast robić to indywidualnie w miarę oszczędzania pieniędzy. Innym powodem była jego wydajność – użycie drewna pozwalało budować znacznie większe domy niż byłoby to możliwe przy użyciu innych materiałów, ponieważ drewno mogło lepiej podtrzymywać duże rozpiętości między podporami. Umożliwiło to stworzenie planu piętra, który miał więcej pokoi i więcej przestrzeni komunikacyjnej niż wiele innych stylów domów w tym czasie. Sprawdź lovihomi.pl.