25 września, 2022

Największe wydarzenia sportowe świata

Próbując określić, które wydarzenie sportowe jest największe, pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest liczba uczestników. Mistrzostwa Świata i Olimpiada to dwa największe wydarzenia sportowe, ale żadne z nich nie jest największe pod względem liczby uczestników. W rzeczywistości tylko jeden sport olimpijski ma ponad milion uczestników na całym świecie – i nie jest to pływanie ani tor (choć te są blisko).

 

W szachy – tak, szachy – regularnie gra ponad 10 milionów ludzi. Popularność tej gry sięga co najmniej V wieku n.e. i przetrwała przez wieki zmian społecznych i technologicznych. W szczytowym okresie, w latach 70. ubiegłego wieku, na całym świecie w szachy regularnie grało 150 milionów osób. Dziś można łatwo znaleźć partnera do gry w szachy w lokalnej bibliotece lub kafejce internetowej; w wielu miastach działają aktywne kluby szachowe, a nawet odbywają się turnieje tylko dla dzieci. A zabawa na tym się nie kończy: kilka serwisów internetowych łączy graczy w gry na żywo o różnym poziomie rywalizacji (i wypłat). Łatwo jest założyć, że szachy to gra dla starych mężczyzn z brodą, ale okazuje się, że wielu ludzi uwielbia tę starożytną grę strategiczną.

 

Amerykańska Federacja Szachowa liczy ponad 50 000 członków i co roku organizuje wiele turniejów w całym kraju. Więcej na; desporto.pl