Spis treści
Specjalistyczna pomoc psychologiczna lub psychiatryczna potrafi znacznie polepszyć komfort życia, a nierzadko, w skrajnych sytuacjach, nawet je ocalić. Dzięki rozmowie ze specjalistą oraz ewentualnej farmakoterapii można poradzić sobie z wieloma przeciwnościami, trudnościami oraz zaburzeniami, które mogą bardzo negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie. Kiedy należy udać się po pomoc do psychiatry?
Depresja – psychiatra czy psycholog?
Depresja wiąże się głównie ze znaczącym obniżeniem nastroju, spadkiem koncentracji, brakiem motywacji do wykonywania nawet najprostszych czynności, zaburzeniami żywienia lub snu, a nawet myślami samobójczymi. Sam spadek nastroju niekoniecznie musi oznaczać depresję, ale nie powinien być przez to całkowicie bagatelizowany. Na pomoc psychologiczną można się zdecydować w chwilach kryzysu, problemów emocjonalnych lub życiowych, bądź gdy doświadcza się pewnych niepokojących objawów związanych ze zdrowiem psychicznym. Rozmowa z psychologiem to głównie ustalenie nowych strategii w walce ze stresem, problemami, traumą lub pojawiającymi się konfliktami w danym środowisku społecznym, np. z rodziną. Nawet jeśli samo odczuwanie złego nastroju nie wpływa ograniczająco na codzienne funkcjonowanie, jest ono dobrym powodem, żeby zdecydować się na terapię. Odczuwanie szczęścia jest istotną potrzebą każdego człowieka, a kiedy nie jest ona spełniana, po dłuższym czasie zwyczajny zły humor może przemienić się w depresję, przewlekły stres lub inne zaburzenia.
Na pomoc psychiatry można zdecydować się równolegle z terapią psychologiczną. Realizowane jednocześnie mają jedynie efekt wspomagający, zwłaszcza jeżeli psychiatra decyduje się na wprowadzenie farmakoterapii. Rozmowa z psychologiem, wspierana odpowiednimi lekami, może być jeszcze bardziej efektywna. Psychiatra jest nawet lepszym kierunkiem leczenia, kiedy pojawiające się objawy zaburzają codziennie funkcjonowanie. Brak chęci do życia myśli samobójcze, problemy ze snem – te i wiele innych objawów powinny być koniecznie konsultowane z psychiatrą.
Jak może pomóc psychiatra?
Psychiatra zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń oraz chorób psychicznych. Ponieważ psychiatra jest jednocześnie lekarzem z obszaru medycznego, jest uprawniony do wprowadzania farmakoterapii oraz wystawiania recept na stosowne leki. Może również skierować pacjenta do szpitala, jeśli zajdzie taka potrzeba, lub wypisać zwolnienie lekarskie. Pierwsza wizyta u psychiatry to przede wszystkim wywiad przeprowadzany z pacjentem. Podczas tej rozmowy pojawiają się podstawowe pytania na temat ogólnego samopoczucia, zauważanych u siebie objawów, a także różnych informacji ze swojego życia, takich jak relacje z innymi ludźmi, praca, zainteresowania, czy tryb życia. Psychiatra na tej podstawie może przeprowadzić testy psychologiczne, zalecić dodatkowe badania lub wprowadzić farmakoterapię. Może również zaproponować psychoterapię, czyli rozmowę z psychologiem.
Kiedy powinno się udać po pomoc do psychiatry?
Przy rozważaniu, kiedy powinno się udać do psychiatry, należy wziąć pod uwagę, jakie objawy zaburzają komfort życia oraz codzienne funkcjonowanie. Jeśli takie problemy, jak apatia, smutek, myśli samobójcze, bezsenność, bezradność utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem. E-konsultacja ze specjalistą na https://receptomat.pl/ może pomóc w doborze odpowiedniego psychiatry, u którego można zacząć leczenie.
Zdj. główne: Fernando @cferdophotography/unsplash.com
More Stories
Dieta zupowa – co musisz wiedzieć
Czy nakładania samoopalacza jest szkodliwe dla skóry?
Czy warto nosić sztuczne rzęsy na co dzień?