25 września, 2022

Czym jest noktowizor?

Noktowizor. Niewiele jest zwrotów, które tak szybko i skutecznie przywołują obrazy niebezpieczeństwa i przygody. Od dzieciństwa z podziwem patrzyliśmy, jak nasz ulubiony szpieg lub superbohater wyślizguje się z cienia, by udaremnić nikczemną intrygę – i zazwyczaj robił to wszystko, nosząc gogle noktowizyjne. Od lat fascynuje nas ta technologia, ale ile tak naprawdę o niej wiemy?

Przy odrobinie kopania w internecie uda się znaleźć kilka informacji o tym, jak działa noktowizor. Gogle noktowizyjne wykorzystują małe światło podczerwone do oświetlenia obszaru, a następnie czujnik odbiera to światło po odbiciu się od tego, co znajduje się przed nim. Czujnik przekształca otrzymane informacje w obraz, który można zobaczyć przez specjalne soczewki w goglach – pierwsza para została wynaleziona przez wojsko amerykańskie podczas II wojny światowej.

Istnieją dwa główne typy technologii noktowizyjnej: termiczna i intensyfikacji obrazu. Systemy termiczne są przeznaczone do wykrywania źródeł ciepła i przekształcania ich w obrazy, podczas gdy intensyfikacja obrazu jest bardziej skomplikowanym procesem, który polega na wzmacnianiu istniejącego światła – światła księżyca lub światła gwiazd – w celu stworzenia obrazu. Oba systemy wymagają pewnego rodzaju światła zewnętrznego, które odbija się od obiektów, aby można je było zobaczyć. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://bastille.pl/ .