10 grudnia, 2023

Rolnicze siatki zabezpieczające

Siatki stosowane są w uprawie roślin niemal wszystkich rodzajów. Zabezpieczają plantacje przed ptakami, gryzoniami, a także oddziaływaniem pogody, wiatru i zmiennych temperatur. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane rodzaje siatek, które znajdują zastosowanie wśród polskich rolników. 

Podstawowe sprawy w wyborze siatki

Siatki rolnicze są wykonane z tworzyw sztucznych. Najczęściej jest to polietylen lub polipropylen, odporne na szeroką gamę oddziaływań. Optymalnym rozwiązaniem są siatki wykonane z HDPE, czyli polietylenu o podwyższonej gęstości. Jest nieprzesiąkalny i niemalże niemożliwy do zerwania przez dzikie zwierzęta.

Siatki wykonane z polietylenu są bardziej sztywne niż polipropylenowe odpowiedniki, a ich większa gęstość przekłada się także na większy ciężar. Warto pamiętać o tym w trakcie zakupów i wybrać siatkę dopasowaną do rodzaju maszyn oraz Twoich możliwości. Polipropylen jest natomiast materiałem bardziej rozciągliwym, co pozwala na szczelne dopasowanie siatki do podłoża. Polipropylen wykazuje także wyższą odporność chemiczną.

Rodzaje siatek rolniczych według ich zastosowania 

Wśród dostępnych znajduje się siatka ochronna separacyjna na woliery. Możesz przy jej użyciu zaaranżować ochronne ogrodzenie wokół wybranej części terenu. Do ochrony upraw stosuje się siatki rolnicze, a w przypadku niektórych hodowli (np. szkółek zieleni) także siatki zacieniające. Znajdziesz też siatki przeciwko ptakom i gryzoniom. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od profilu Twojego gospodarstwa i rodzaju plonów/roślin, które pragniesz osłonić. 

W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na szczegóły konstrukcji siatki, a zwłaszcza sposób zabezpieczenia jej brzegów. Produkty dokładnie obszyte lub wzmocnione na brzegach dodatkową warstwą odznaczają się najwyższą wytrzymałością.