22 stycznia, 2022

Replikacja baz danych a serwery cloud

Większość dostępnych nam dzisiaj technologii bazodanowych skupia się na takim zorganizowaniu operacji dostępu i odczytu danych aby całość przebiega w sposób możliwie niezauważalny dla osoby która z tej bazy korzysta.  Dopiero jednak wprowadzona niedawno serwery cloud pozwalają na wykorzystanie tej technologii na masową skalę.

Gdzie fizycznie przechowywane są nasze dane w chmurze?

Chmura me tak naprawdę jest pojęciem dość abstrakcyjnym. Praktyce wszystkie te dane przechowywane są oczywiście na konkretnych maszynach umiejscowionych w bardzo określonych fizycznych lokalizacjach. To co wyróżnia dane przechowywane w chmurze to fakt że są one i jednocześnie dostępne na bardzo wielu serwerach oddalonych od siebie czasem o setki i tysiące kilometrów.

Jak działa chmura i serwery cloud?

Dzięki bardzo złożonym mechanizmom replikacji baz danych przechowujących pliki i dokumenty użytkowników możliwe stało się zapewnienie jednoczesnego dostępu do tych zasobów niezależnie od miejsca z którego przychodzi żądanie klienta. Dzięki temu serwery cloud https://vmgen.pl/ pozwalają na jednoczesną obsługę bardzo wielu żądanie dostępu i odczytu do danych.

Ile to wszystko kosztuje i czy warto inwestować w tego typu technologie?

Oczywiście przechowywanie danych w chmurach ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych metod zabezpieczania informacji. Możliwość dostępu do danych niezależnie od tego z jakiego miejsca łączymy się z siecią internetową jest niezwykle wygodna i pozwala na korzystanie z zasobów sieciowych w sposób jaki nie był do tej pory dostępny przy wykorzystaniu tradycyjnej technologii.