15 kwietnia, 2024

Kto dzwonił?

Każdy właściciel telefonu komórkowego przyznaje, że życie bez niego byłoby już dziś trudne. Można być w kontakcie ze wszystkimi przez cały czas i zobaczyć, czy zna się osobę, która chce się właśnie skontaktować z konkretnym abonentem.

Zawsze wiadomo, kto dzwoni?

Pomimo, że na wyświetlaczu zawsze pojawia się numer telefonu, z którego ktoś próbuje się z abonentem skontaktować. Każdy ma w swoim telefonie własną książkę telefoniczną i pewną ilość zanotowanych w niej numerów, przypisanych do konkretnych osób, firm czy instytucji. Jednak zdarza się, że:

  • ktoś dzwoni z telefonu zastrzeżonego lub
  • ktoś dzwoni z telefonu “jawnego”, ale spoza książki telefonicznej właściciela konkretnego numeru

W pierwszym przypadku zawsze można zablokować rozmowy przychodzące z numerów zastrzeżonych. W drugiej – albo odebrać telefon i dowiedzieć się, kto dzwoni albo oddzwonić, jeśli nie zdążyło się rozmowy odebrać. Problem polega na tym, że coraz częściej dzwonią firmy chcące namówić ludzi na przeróżne oferty. Czasem oddzwonienie na dany numer pociąga za sobą wysokie koszty i to nie tylko wtedy, jeśli oddzwania się na numer zagraniczny. Dlatego właśnie ufne oddzwanianie na każdy numer nie jest zwykle wskazane.

Jak więc sprawdzić, kto dzwonił bez większego ryzyka?

Jest na to bardzo prosty i pozbawiony wszelkiego ryzyka sposób. Wystarczy wpisać numer,  z którego ktoś dzwonił, do wyszukiwarki. Zazwyczaj ta przekieruje zainteresowanego na jedną ze stron w typie: (…), które są poświęcone właśnie takiej problematyce telefonów spod nieznanych numerów. Co istotne – ludzie lubią się dzielić swoimi doświadczeniami w tej kwestii, zwłaszcza jeśli dany numer bywa bardzo natarczywy. Można też czasem taki numer ocenić – czy jest natarczywy, a może zupełnie nieszkodliwy.

Dlaczego dzwonią? Skąd mają tyle numerów?

Wielu ludzi zastanawia się, skąd niektóre firmy znają tyle numerów telefonów, pod które wydzwaniają. Często zdarza się, że to sam operator udostępnia numery abonentów różnym firmom zewnętrznym. Oczywiście dzieje się tak albo za zgodą samych właścicieli numerów (trzeba podpisać odpowiednią zgodę) albo jest to jeden z punktów umowy na abonament. Tylko, że wielu ludzi o tym zapomina.

Drugim źródłem bywa sam Internet. Ludzie zostawiają swój numer, kiedy piszą ogłoszenia o sprzedaży jakiejś rzeczy i na takich portalach ogłoszeniowych można znaleźć wiele takich numerów. Niezależnie, czy jest to zgodne z wszelakimi regulaminami i prawem, niestety tak właśnie się czasem dzieje.

Z jednej strony ludzie walczą o swoją anonimowość, a z drugiej często sami dają numer dopiero co poznanym osobom, nie wiedząc, do jakiego celu może ona go wykorzystać.

Internet służy do różnych celów. Dzielenie się informacjami o swoich różnych doświadczeniach z innymi użytkownikami jest czymś normalnym. Dlatego czasem warto nie tylko samemu czytać, ale i coś samemu napisać, jeśli można tym komuś pomóc.

Mając telefon komórkowy, nie uniknie się niechcianych rozmów z różnymi firmami w sprawie ofert. Można telefonów po prostu nie odbierać, ale czasem warto spróbowaś czasem ustalić, kto dzwonił.