29 maja, 2022

Krzem organiczny – idealny na włosy, paznokcie oraz skórę

W spożywczych produktach jest stosowany dwutlenek krzemy. Jego przyswajalność w takiej postaci wynosi poniżej jednego procenta. Lepszy jest kwas ortokrzemowy. Występuje on w żywności w sposób naturalny. Najwięcej znajdziemy go w bananach, mango, ananasie, czosnku, szczypiorze, pokarmach zbożowych, a do tego w mleczku pszczelim oraz w wodzie źródlanej. Niestety w wodnym środowisku cząsteczki tegoż związku ulegają tak zwanej polimeryzacji.

Aby zwiększyć wchłanianie związków krzemu została opracowana bardziej stabilna forma tegoż pierwiastka. Jest to krzem organiczny. Krzem pod tą postacią dopuszczony jest do stosowania w suplementach diety. Związek ten z uwagi na trwałość, jak i także na znaczącą biodostępność jest składnikiem bardzo licznych preparatów, które są bezpośrednio źródłem krzemu.

Krzem organiczny to kluczowy składnik dla przebiegu prawidłowego procesu powstawania kolagenu. Stanowi on jeden ze składników głównych łącznej tkanki. Wpływa w ten sposób na zachowanie odpowiedniego wyglądu, jak i jędrności skóry, a na dodatek ogranicza sam proces starzenia się naszej skóry. Podać zwiększona tegoż właśnie mikroelementu warunku łagodzenie słonecznych poparzeń. Mamy do czynienia z przyspieszonym procesem gojenia oraz do tego ogranicza świąd, który występuje chociażby po ukąszeniu owadów.

Niedobór krzemu może się przyczyniać do zdecydowanie szybszego siwienia, zwiększonej łamliwości paznokci oraz włosów. Może dodatkowo wystąpić znacznie większa podatność na bakteryjne zakażenia oraz na zakażenia grzybicze.