27 lipca, 2021

Jak zamocować bagażnik rowerowy na dachu?

Zanim się zdecydujemy na konkretny bagażnik rowerowy na dach, musimy go mieć do czego zamontować. Jeśli na dachu naszego samochodu znajdują się relingi, a więc belki podłużne znajdują się na samych krańcach dachu, to wystarczy, że dokupimy poprzeczki aluminiowe, zamontować je na specjalnych relingach, a następnie ustawić bezpośrednio na dachu bagażnik rowerowy na dach. Gdy nie mamy relingów, to musimy obowiązkowo zamocować poprzeczki.

Gdy przewozimy na dachu rowery, to naturalne jest to, że pojazd się staje znacznie wyższy. Musimy o tym pamiętać podczas planowania trasy przejazdu przy wjeżdżaniu na podziemny parking czy też pod wiaduktami. Rowery na dachu samochodu zwiększają również opór powietrza, a co idzie za tym zwiększają znacznie zużycie paliwa. Musimy wiedzieć także, że podczas jazdy musimy zachować szczególną ostrożność oraz także o tym, że ułożenie roweru na dachu wymaga siły, wzrostu czy też pomocy innej osoby.

W przypadku transportu znacznie większej liczby rowerów na dachu musimy pamiętać o tym, aby je właściwie ustawić. Jeśli chcemy, na przykład przewozić cztery jednoślady, to powinniśmy je ustawić naprzemiennie. Dzięki temu wykluczymy możliwość zahaczenia kierownic. Ważne jest także obciążenie dachy. W takim przypadku nie zapomnijmy do siebie dodać wagę elementów poszczególnych, które przewozimy na dachu, a także sprawdzić sam limit obciążenia dachu wskazanego przez producenta naszego modelu samochodu. Jak widać musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Na pewno jednak poradzimy sobie z montażem, jak i także z przewozem rowerów.