Najpierw oceń oparzenie, a następnie zdecyduj, czy musisz jechać do szpitala. Jeśli oparzenie jest duże, obejmuje znaczną część ciała, lub jeśli masz trudności z oddychaniem lub przełykaniem, zadzwoń pod numer 911 lub udaj się na miejscowe pogotowie. Jeśli masz tylko małe oparzenie, które nie tworzy pęcherzy i nie obejmuje dużej powierzchni ciała, możesz leczyć je w domu.
Oparzenie pierwszego stopnia dotyczy tylko najbardziej zewnętrznej warstwy skóry (naskórka) i objawia się jako czerwona plama bez pęcherzy. Oparzenia te goją się zwykle w ciągu 3-4 dni, w zależności od stopnia uszkodzenia skóry. Najlepszym sposobem leczenia oparzeń pierwszego stopnia jest nawilżanie skóry poprzez przykładanie chłodnej wody (nie lodu), okładów żelowych lub balsamu bezpośrednio na oparzone miejsce kilka razy w ciągu dnia, aż do zagojenia. Jeśli powstaną pęcherze, pozostaw je nienaruszone, ponieważ pomogą one zapobiec infekcji i ułatwią gojenie.
Nie należy otwierać powstałych pęcherzy. Jeśli pęcherze są uszkodzone i występuje ból lub pieczenie przy kontakcie tego obszaru z ubraniem lub pościelą, natychmiast udaj się do lekarza. Nie używaj maści na otwarte rany, ponieważ będą one zatrzymywać wodę pod uszkodzoną skórą i opóźniać czas gojenia. Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie https://polishly.pl/ .
More Stories
Audiogram online – Wykorzystanie technologii do zrozumienia naszego słuchu
Noc filmowa – co obejrzeć?
Zimowe stylizacje – ciepłe i modne