2 lipca, 2022

Źródło: pixabay.com/freephotocc

Hilma af Klint – historia artystki

Hilma af Klint była jedną z najważniejszych szwedzkich artystek XX wieku. Najbardziej znana jest ze względu na sztuki wizualne, a konkretniej swoje obrazy abstrakcyjne, które powstawały poprzez nakładanie na płótno kolejnych warstw rozcieńczonej farby olejnej. Stworzyła swój własny, niepowtarzalny styl, który określany jest jako połączenie sztuki abstrakcyjnej i mistycyzmu. Więcej informacji znajdziesz na brainboss.pl

Życiorys

Hilma af Klint urodziła się w zamożnej rodzinie 23 grudnia 1862 r. w Sztokholmie. Jej ojciec był odnoszącym sukcesy biznesmenem, a matka artystką, która malowała portrety członków rodziny. Hilma dorastała w otoczeniu sztuki i w końcu sama zaczęła rysować.

W 1882 r. wyszła za mąż za Carla Fredrika Reuterswärda, który również pochodził z zamożnej rodziny; mieli dwie córki: Ann-Marie i Marianne. Małżonkowie rozwiedli się po ośmiu latach, ale utrzymywali bliskie stosunki aż do śmierci Carla Fredrika w 1925 roku.

Po ukończeniu szkoły średniej Hilma studiowała sztukę w Akademii Królewskiej w Sztokholmie, gdzie poznała wielu innych artystów i pisarzy, którzy podzielali jej zainteresowanie spirytualizmem – zainteresowanie, które później wywarło głęboki wpływ na jej twórczość. 

Wczesne prace Hilmy af Klint składały się głównie z pejzaży i martwych natur, ale po poznaniu Hilmy Lagerlöf zainteresowała się malarstwem portretowym. Namalowała portrety wielu wybitnych Szwedów, w tym samej Lagerlöf. Jej późniejsze prace były abstrakcyjne lub półabstrakcyjne i poruszały tematy filozoficzne, takie jak spirytualizm i mistycyzm.