3 grudnia, 2022

Czego można się spodziewać podczas badania wzroku?

Większość ludzi wie, że powinna iść do okulisty przynajmniej raz w roku, ale wielu nie wie, co tak naprawdę dzieje się podczas badania wzroku. Jeśli zbliżasz się do badania wzroku lub rozważasz umówienie wizyty, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, czego możesz się spodziewać.

Podczas badania wzroku lekarz najpierw zapyta Cię o historię choroby i wszelkie problemy ze wzrokiem, których doświadczasz. Następnie wykonają serię badań, aby ocenić twój wzrok i stan zdrowia twoich oczu. Badania te mogą obejmować:

  • Badanie ostrości wzroku: mierzy, jak wyraźnie widzisz w różnych odległościach.
  • Badanie funkcji mięśni oczu: ocenia, jak dobrze współpracują twoje oczy podczas śledzenia poruszających się obiektów.
  • Badanie odruchów źrenic: Mierzy reakcję źrenic na światło.
  • Badanie jaskry: Testuje oznaki jaskry, która jest stanem, który może uszkodzić nerw wzrokowy i prowadzić do utraty wzroku.
  • Badania przesiewowe siatkówki: Pozwala to lekarzowi na sprawdzenie objawów chorób siatkówki, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej.

Po zakończeniu wszystkich badań lekarz omówi z tobą wyniki i w razie potrzeby opracuje plan leczenia. W niektórych przypadkach może to wymagać przepisania okularów lub soczewek kontaktowych, ale innym razem leczenie może nie być konieczne.

Badanie wzroku jest ważnym elementem utrzymania ogólnego stanu zdrowia. Podczas badania wzroku lekarz oceni Twój wzrok i stan zdrowia oczu za pomocą różnych testów. W razie potrzeby opracują plan leczenia, który poprawi Twój wzrok. Niezależnie od tego, czy masz zamiar przeprowadzić badanie wzroku, czy masz problemy ze wzrokiem, umówienie się na wizytę u okulisty to dobry pomysł. klinika okulistyczna warszawa